Kasza dla… odchudzających się

Kasza dla… odchudzających się


Apetyczna, sycąca, szybka w przygotowaniu, a przede wszystkim zdrowa – kasza. Ze względu na swoje właściwości odżywcze i zdrowotne powinna znaleźć się w codziennej diecie kobiet, mężczyzn, dzieci, dorosłych… po prostu każdego!

Warto uwzględnić kaszę w codziennej diecie!

Kasze to fundament zdrowej, zbilansowanej diety. Wraz z pozostałymi produktami zbożowymi stanowią podstawę piramidy żywieniowej, zgodnie z którą codziennie powinniśmy zjadać sześć porcji produktów zbożowych. Po kaszę warto sięgać m.in. dlatego, że zawiera cenne wartości odżywcze i dostarcza wielu wartościowych składników mineralnych oraz witamin. Wzbogacając posiłki w różnego rodzaju kasze, można w prosty i smaczny sposób zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie.

Cenne wartości odżywcze

Właściwości zdrowotne kaszy wynikają z tego, że jest to produkt z pełnego ziarna. Oznacza to, że ziarno przeznaczone do jej produkcji nie jest oczyszczane ze swojej zewnętrznej warstwy. Najcenniejsze części pod względem wartości odżywczych, czyli łuska i zarodek, pozostają nienaruszone. Dzięki temu, kasze są dobrym źródłem m.in. magnezu, cynku, żelaza, potasu i witamin z grupy B oraz cennego błonnika pokarmowego. Im grubsza kasza – tym więcej błonnika. Najwięcej znajdziemy go w kaszy gryczanej i pęczaku.
Dzięki wysokiej zawartości cennych składników, regularne spożywanie kasz może chronić przed nadwagą i otyłością, zaparciami, hemoroidami, kamicą pęcherzyka żółciowego, miażdżycą i udarami, a także cukrzycą typu II.

Kasza dla… odchudzających się

Kasza powinna być nieodłącznym elementem diety odchudzającej – zwłaszcza gryczana, jęczmienna i jaglana. Kasze te są bogate w błonnik, składniki mineralne i witaminy, dzięki czemu stanowią doskonałe „doładowanie” odżywcze na naszym talerzu. Pamiętać należy, że podczas odchudzania zmniejszeniu ulega jedynie spożycie kalorii. Nasz organizm w dalszym ciągu ma jednak takie samo zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy. Dlatego też należy wybierać takie produkty, które są bogate w cenne związki. W kaszach znajdziemy ich naprawdę dużo!

Polecamy również:

Opisy suplementów diety na odchudzanie.

opisy najlepszych produktów na odchudzanie, opinie na ich temat. Znajdziesz tutaj również ich szczegółowy skład. Zapoznaj się ze sposobem działania tych suplementów diety by podjąć najlepszą decyzję.

– Obiad osoby odchudzającej się, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie składa się więc z mięsa i warzyw, ale z warzyw, kasz i z mięsa – zamiennie z rybami lub nasionami roślin strączkowych – mówi mgr Katarzyna Foszner, dietetyk, ekspert kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”. – Dodatkowo kasze, zwłaszcza te gruboziarniste, mają niski indeks glikemiczny i zawierają dużo błonnika. Sprawia to, że po ich zjedzeniu zawarte w ich składzie węglowodany rozkładają się powoli. Dzięki temu przez długi czas nie czujemy głodu i rzadziej mamy ochotę na słodkie przekąski i tłuste jedzenie – dodaje.

Niestety, jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję badawczą Inquiry* na zlecenie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, wciąż nie doceniamy walorów kaszy, regularnie, czyli kilka razy w tygodniu, kaszę je tylko 9% Polaków.

Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Polecamy również:

To pomoże Ci schudnąć! Warzywa wspomagające odchudzanie.

Odchudzając się instynktownie komponujemy naszą dietę na bazie warzyw czy owoców. Przyczyna jest prosta – z założenia ani warzywa, ani owoce nie tuczą. Wiąże się z tym ich niskokaloryczność oraz znajdujący się w nich błonnik. Jednak niektóre z nich matka natura, oprócz bogactwa witamin i minerałów, obdarzyła dodatkowo substancjami, których spożywanie sprzyja utracie wagi. Zapoznajcie się z produktami, które zawierają naturalne przyspieszacze metabolizmu.

* Badanie zostało zrealizowane w lutym 2013 roku metodą sondażu internetowego na próbie N=1000 wśród Polaków od 15 roku życia, w podziale na płeć i cztery grupy wiekowe. Badanie było realizowane metodą internetową (panel online) na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej. Inquiry jest niezależną, polską agencją badawczą, która prowadzi wszechstronne badania rynku m.in. dla sieci sklepów, producentów z branży FMCG, a także dla firm z branży teleinformatycznej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej i finansowej. Działalność Inquiry obejmuje teren Polski oraz rynki międzynarodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.