Czy Yerba Mate odchudza? Sprawdź jak działa.


Yerba mate
Yerba mate

Zyskująca coraz większą popularność Yerba Mate to bardzo dobry zamiennik kawy. Bogata w kofeinę świetnie pobudza i dodaje energii, przy czym jest zdrowa i w przeciwieństwie do kawy nie wywiera szkodliwego wpływu na organizm. Picie naparu z liści Yerby to swoisty rytuał wymagający odpowiedniego przygotowania i choć nie każdemu odpowiada swoista goryczka w smaku, wiele osób ceni sobie jej zdrowotne właściwości. Nas oczywiście najbardziej interesuje, czy i jaki wpływ ta specyficzna herbata wywiera na odchudzanie.

Skąd się wzięła?

Zacznijmy jednak od samego początku. Ostrokrzew paragwajski, a dokładnie jego właściwości zostały docenione i rozpowszechnione przez jezuitów, którzy to w XVII wieku dotarli do Parany. Zamieszkujący te tereny członkowie plemienia Guarani stosowali liście wiecznie zielonego krzewu jako używkę, podobnie jak my obecnie kawę. Okazało się, że żucie liści ostrokrzewu nie tylko likwidowało zmęczenie i dodawało energii, ale również zmniejszało w znacznym stopniu uczucie głodu.

Właściwości

Ostrokrzew trafia do nas w postaci suszu, ponieważ krzew wyjątkowo dobrze czuje się w klimacie Ameryki Południowej. Właściwości naparu Yerba Mate cechuje bardzo szerokie spectrum działania. Przede wszystkim zawiera bogactwo witamin i mikroelementów a także antyoksydantów. Regularne spożywanie Yerby spowalnia więc degradację komórek, wzmacniając tym samym serce, układ krwionośny i układ nerwowy. Ponadto picie naparu obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom nowotworowym, cukrzycy, depresji a także wykazuje działanie przeciw zapalne. Do plusów należy również zaliczyć ogólną poprawę funkcjonowania organów wewnętrznych, a także dobroczynne działanie na zęby, skórę, włosy i paznokcie.

W jaki sposób wspomaga odchudzanie?

Przejdźmy teraz do właściwości Yerba Mate, które są dla nas kluczowe. Na podstawie wieloletnich badań ustalono, iż Yerba w bardzo dużym stopniu wspomaga utrzymanie prawidłowej wagi oraz walkę z nadwagą. Na efekt wspomagający odchudzanie składa się kilka czynników. Yerba Mate w sposób kilku torowy oczyszcza organizm z nadmiaru toksyn. Odpowiedzialne za detoksykację jest działanie moczopędne i łagodnie przeczyszczające. Ponadto przyspieszeniu ulega również proces trawienia, a także poprawia się perystaltyka jelit. Napar z liści ostrokrzewu bardzo skutecznie hamuje nadmierne uczucie głodu, sprawiając że dłużej czujemy się syci i nie sięgamy tym samym po kaloryczne przekąski między posiłkami. Zawarta w Yerba Mate ksantyna (jej działanie jest zbliżone do kofeiny) nie tylko działa sycąco, ale również pobudzająco. Daje to bardzo pozytywny wpływ na ogólną wydajność organizmu, co sprzyja intensywnym treningom i efektywnemu wysiłkowi fizycznemu. Ponadto dawka naturalnej energii w połączeniu z detoksykacją działa niezwykle motywująco na osoby pijące napar. Pozytywne nastawienie i wzmożona dzięki temu witalność dają fantastyczne wyniki u osób zmagających się z nadwagą. Nie możemy też zapominać o dużej zawartości witamin z grupy B w suszu ostrokrzewu. Wywierają one dobroczynne działanie na procesy trawienne, a picie Yerba Mate dodatkowo uzupełnia powstałe z różnych przyczyn niedobory tych substancji.

Polecamy również:

Pierwsze kroki z Yerbą, czyli wskazówki dla początkujących

Napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego, znany szerzej jako Yerba Mate, zdobywa w naszym kraju coraz liczniejsze grono zwolenników. Rosnąca popularność tego niezwykłego napoju jest zasługą trzech czynników: charakterystycznego aromatu, unikalnych właściwości oraz wyjątkowego sposobu jego spożywania.

Podsumowując, Yerba Mate wykazuje ogromne właściwości zdrowotne i wspomagające odchudzanie, jednak jak każdy środek zawierający substancje pobudzające powinna być spożywana w rozsądnych ilościach. Oczywiście same picie naparu z Yerby nie spowoduje utraty nadprogramowych kilogramów, jednak zdecydowanie wsporze proces odchudzania. Obecnie wiele suplementów diety zawiera w swoim składzie wyciąg z ostrokrzewu paragwajskiego, jako środka skutecznie pomagającego zwalczyć nadwagę.

One thought on “Czy Yerba Mate odchudza? Sprawdź jak działa.”

  1. Yerba Mate odchudza na wiele sposobów. Uważa się, że ogranicza przyswajanie tłuszczu do komórek tłuszczowych, dodatkowo doskonale nawadnia, zapewnia poczucie sytości oraz dodaje energii do działania. Warto włączyć ją do diety 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *