Seler naciowy – dietetyczny czarodziej


seler naciowySeler naciowy to często niedocenianie warzywo. Chcielibyśmy jednak zwrócić Waszą uwagę na jego zalety, gdyż powinien stać się częstym gościem w menu każdego z nas. Podstawowym argumentem przemawiającym za włączeniem selera do diety jest jego niesamowicie niska kaloryczność. Są to wartości rzędu 7 kcal w 100 g łodygi, oraz 5 kcal w 100 gramach naci tegoż warzywa.
Jednak niska zwartość kalorii to tylko jedna z wielu zalet. Seler naciowy zawiera bardzo dużą ilość błonnika, a więc fantastycznie pobudza trawienie i w znacznym stopniu przyspiesza oczyszczanie się organizmu. Warzywo, o którym mowa to bogactwo witamin oraz składników mineralnych (szczególnie potrzebnych nam jesienną porą). Do bardzo przydatnych ciekawostek należy fakt, że łodyga i nać selery zawiera ponad dwukrotnie więcej witaminy C niż cytrusy! Znajdziemy tu również witaminy z grupy B oraz witaminę E. Jest również bogaty w fosfor, wapń, potas, cynk, magnez i żelazo. Regularne spożywanie selera naciowego uzupełnia więc niedobory określonych substancji spożywczych, powodując tym samym przyspieszoną likwidację wszelkiego rodzaju obrzęków, znaczne wzmocnienie włosów i odżywienie skóry. Ponadto olejki aromatyczne z selera naciowego działają uspokajająco, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi przeprowadzonymi w Niemczech i w Chinach. W tym miejscu warto również wspomnieć, że już w czasach starożytnych ceniono to warzywo za właściwości kojące nerwy. Zastanawiacie się zapewne w jaki sposób można wykorzystać warzywo w codziennym jadłospisie? Przecież do dyspozycji w tym wypadku mamy jedynie łodygę i nać. Najbardziej wartościową opcją są bez wątpienia koktajle na bazie selera. Dietetyczne i niezwykle bogate w składniki odżywcze powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie.

Koktajl „zielony”

Jego nazwa wynika z koloru jego dwóch podstawowych składników, mianowicie jest nimi seler naciowa oraz owoce kiwi.
– łodyga selera naciowego
– 2 kiwi
– łyżka miodu
– pół szklanki zimnej wody
Seler oraz kiwi dokładnie myjemy i obieramy. Następnie kroimy w drobne kawałki i miksujemy blenderem. Na koniec dolewamy wodę i „słodzimy” nasz koktajl miodem. Fantastycznym pomysłem będzie przyrządzenie sobie takiego koktajlu w ramach drugiego śniadania, czy podwieczorku. Jako że składa się on z surowych składników bogatych w błonnik, z pewnością docenimy jego sycące właściwości.

Selerowo-ananasowy

– łodyga selera naciowego
– ananas z puszki lub świeży (ilość wg uznania)
– woda
Selera umyć, obrać i pokroić. Ananasa również pokroić w drobne kawałki. Owoce zmielić w blenderze, dodać wodę. Idealnie smakuje po uprzednim schłodzeniu i świetnie spełnia funkcję „przekąski” lub deseru:)

Dla miłośników ziół

– 3 łodygi selera naciowego
– 3 łyżki stołowe jogurtu naturalnego
– zioła prowansalskie, bazylia – wg uznania
Procedura przygotowania koktajlu jest identyczna jak w poprzednich przypadkach. Umyty, obrany i pokrojony seler miksujemy blenderem, dodajemy jogurt i zioła do smaku.
Kolejna opcja z jakiej możemy skorzystać wykorzystując seler to sałatka. I mamy dla Was dwie wersje w tym wypadku. Całkowicie dietetyczną i „treściwą”.

Sałatka w wersji light

– 3 pomidory,
– 3 łodyżki selera naciowego,
– gęsty jogurt naturalny
– szczypiorek,
– pieprz cytrynowy, sól
Warzywa myjemy, osuszamy, kroimy. Dodajemy jogurt , a do smaku doprawiamy pieprzem i solą (co do soli oczywiście zalecamy maksymalną ostrożność).

Sałatka z selerem „na bogato”

– 3-4 łodyżki selera naciowego
– puszka ananasów
– puszka kukurydzy
– 30 dag szynki drobiowej
– 5 jaj ugotowanych na twardo
– majonez,
– jogurt naturalny,
– sól, pieprz,
Seler naciowy, ananasa, szynkę i jajka kroimy w niewielką kosteczkę i dodajemy odsączoną kukurydzę. Doprawiamy niewielką ilością soli, pieprzem i dodajemy sos majonezowo-jogurtowy. Przy czym nasz sos to po prostu duże opakowanie jogurtu wzmocnione do smaku dwiema dużymi łyżkami majonezu. Dodawanie sosu to kwestia podniesienia walorów smakowych sałatki, więc starajmy się dodać jego rozsądną ilość.