Otręby – skarb na talerzu


otrębyNie ważne czy walczysz z nadprogramowymi kilogramami czy nie, w każdym przypadku obecność otrąb w diecie będzie dla Ciebie korzystna. Regularne spożywanie ich nie tylko w znaczący sposób poprawi przemianę materii, ale także wzbogaci codzienny jadłospis o cenne składniki odżywcze.
Otręby to nic innego jak pozostałość po procesie przemiału ziarna na mąkę. Ta zewnętrzna warstwa ziarna to bogactwo naturalnego błonnika. Ponadto znajdziemy tu także witaminy oraz cenne pierwiastki takie jak selen, chrom czy cynk. Dzięki nim skutecznie zwalczymy zaparcia, gdyż zawarty w nich błonnik oczyści Nasze jelita oraz cały organizm z niebezpiecznych toksyn. Ponadto udowodniono, iż spożywanie otrąb w znacznym stopniu wspomaga profilaktykę nowotworową przewodu pokarmowego. Niewątpliwie dodatkowym atutem otrąb są ich właściwości sycące, dzięki czemu dłużej niż zwykle nie odczuwamy uczucia głodu. Niezwykle istotną zaletą spożywania otrąb jest fakt, że są niemalże całkowicie usuwane z naszego organizmu.

Pomimo ich zbawiennego oddziaływania na organizm nie każdemu może odpowiadać ich smak. Idealnie jest więc korzystać z nich jako dodatek do potraw. A więc z powodzeniem możemy posypać nimi zupę, sałatkę czy kanapki. Świetnie smakują z mlekiem lub jako dodatek do jogurtu. W celu wydobycia ich walorów smakowych warto je podprażyć na patelni bądź w piekarniku.

Zgodnie z zasadą: Co za dużo – to niezdrowo”, starajmy się spożywać dziennie optymalną dawkę otrąb w ilości 2-3 łyżki, proporcjonalnie rozłożone na ilość spożywanych posiłków. Bardzo ważnym elementem podczas włączania do diety otrąb jest spożywanie odpowiedniej ilości wody, czyli ok.2 litrów dziennie. W połączeniu z błonnikiem skutecznie „wymiecie” z Naszego organizmu wszelkie toksyny. W chwili obecnej mamy możliwość zaopatrzenia się w różne rodzaje otrąb. Niektóre z nich posiadają szczególne właściwości zdrowotne. Otręby orkiszowe (z pszenicy orkisz) – zawarte w nich składniki maja dobroczynny wpływ na serce oraz układ krążenia. Ponadto wspomagają odporność i wydolność organizmu. Zalecane dla osób borykających się z alergiami, a także przemęczonych. Otręby owsiane- obniżają poziom „złego” cholesterolu, wchłaniając cząsteczki tłuszczu i wydalając je z organizmu. Na podstawie specjalistycznych badań wykazano również, że otręby ryżowe mogą być pomocne przy profilaktyce raka okrężnicy. Najkorzystniej jest więc zaopatrzyć się w wariant, który zawiera mieszankę otrąb z wielu zbóż.

Musimy pamiętać, że otręby cechuje wysoki indeks glikemiczny, co powoduje szybki wzrost stężenia glukozy we krwi. Osoby chorujące na cukrzycę muszą więc kontrolować ich spożycie. Dla zdrowych oznacza to szybki zastrzyk energii;) Dodatkowo w otrębach znajduje się też kwas fitynowy, który wywiera wpływ na przyswajanie przez organizm takich pierwiastków jak wapń, cynk, czy żelazo.

Reasumując otręby w rozsądnych ilościach to samo zdrowie, mnóstwo „nietuczącej”energii, a dla osób walczących z nadwagą bardzo skuteczna broń w walce z nadprogramowymi kilogramami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *